Kodlama Atölyesi (1)

Kodlama Atölyesi

KODLAMA ATÖLYESİ

Okul öncesi grubu çocuklarına özel hazırlanmış "Eğlenirken öğrenme" ilkesine göre hazırlanan oyun destekli Kodlama eğitimi ile çocuklar,  elektronik dünyasının dili "kodlama yapmayı" öğrenecekler. 

Bu atölyede sevimli robotları tasarlayacak, inşa edip hareketlendirecek. Kendi hayal ettikleri robot figürlerini tasarlarken, değişik eğlenceli oyunlarla ve materyallerle yapılan çalışmalar sonucunda çocukların mühendislik algıları oluşacak ve gelişecektir.

Çocukların zekâ gelişimine destek olacak bu eğitim aynı zamanda onların yaratıcılıklarına ve akademik başarılarına da katkı sağlayacaktır.

OKUL ÖNCESİ ROBOTİK KODLAMA

Okul Öncesi Robotik Kodlama Nedir?

Kodlama yapılması istenen iş veya eylemlerin yapılması için gerekli komutların belirlenmesidir. Çocuklar için bu zaman zaman bir yapboz birleştirmek zaman zamanda oyuncağı belirli bir noktaya gitmesi için yönlendirmek olabilir.

Robotik kodlama çocukların zihinlerinin gelişmesi ve analitik düşünebilme yetenekleri kazanabilmelerini sağlamak için oldukça etkilidir. Bu yetenekleri ne kadar erken gelişirse hayatlarının devam eden kısımlarında bu yeteneği kullanmaları şansları artacak ve buna bağlı olarak daha başarılı olacaklardır. Bu nedenle ne kadar erken yaşta kodlama ile tanışırsa o kadar faydalı olacaktır.

Konuyu kısaca özetlemek adına okul öncesi robotik kodlama oyunları ve etkinlikleri ile alakalı açıklamalarımızı okumakta yarar var.

Çocukların en temel robotik kodlama eğitimi için anaokulu etkinlikleri kapsamında bazı oyunlar oynayabilirler.

Okul öncesi kodlama etkinliklerinde bu oyunların başlangıç düzeyinde olacağını unutmayın

Günümüzde okul öncesi robotik kodlama ağırlıklı olarak 3 farklı yöntem ile gerçekleştiriliyor. Bunlardan ilki kitaplarda bolca örnekleri bulunan kodlamaların sayfa üzerinde çizilmesi, ikincisi robotların belirli bir zemin üzerinde hareket ettirilmesi, üçüncüsü de Legolar yardımıyla belirli nesnelerin oluşturulmasıdır.

Okul Öncesi Robotik Kodlama Seti

Kitaplarda bolca örnekleri bulunan veya diğer bir tabirle okul öncesi bilgisayarsız kodlama mevcutta kodlanmış bir şeklin çizgiler çizilerek birleştirilmesiyle yapılır. Çocuğun seviyesine bağlı olarak tam tersi olan çizilmiş bir şekil için çizgileri de tahmin ettirilebilir.

Bunun için birçok robotik kodlama kitabı ve robotik kodlama seti mevcut olduğu gibi bilgisayar ortamında veya boş bir kâğıt üzerinde bu işlemi çok kolay hazırlayıp hemen oynatmaya başlanabilir.

Aşağıda basit bir örneği olan bu yöntemde işlem sonrasında nasıl bir sonuç çıktığını tahmin etmeye çalışarak daha eğlenceli hale getirilmesi sağlanabilir.

Okul öncesi robotik kodlama örnekleri

Okul Öncesi Robotik Kodlama Ürünleri

Gitgide gelişen ve rağbet görür hale gelen bir alan olduğundan dolayı birçok yeni robotik kodlama oyuncakları ve setleri piyasaya sürülüyor.

Okul Öncesi Robotik Kodlama Kazanımları

Robotik kodlama ile her yaşta insan severek ve eğlenerek vakit geçirebilir. Robotik kodlama kazanımları hem okul öncesinde hem de diğer yaş grupları için oldukça fazladır. Ufak bir liste yapmak gerekirse;

Yaratıcılık

Eleştirel Düşünce

Neden Sonuç İlişkisi

Grup Uyumu

Kişisel Gelişim

Meslek Edinimi

Robotik & Kodlama Eğitimin çocuklar için kazanımları:

Analitik düşünce becerilerini geliştirmesi,

Bilgisayar dünyası ve Teknoloji ile tanışma

Mühendislik konusunda algının oluşması ve geliştirilmesi,

Bilgi işlemsel düşünme becerisi kazanma,

Görsel ve uzamsal algılarının geliştirilmesi,

Çok boyutlu düşünme becerisinin geliştirilmesi,

Akıl yürütme becerisinin gelişmesi

Analiz yapma, sıralı düşünme becerisi kazanma

Olaylara farklı bakış açılarından bakmayı öğrenme

 

Son olarak bu konudaki kişisel tecrübelerimizi paylaşalım. Robotik kodlama eğitimi vermiş olduğumuz çocuklarda daha önceki dönemlerde oyuncaklarıyla rastgele oynayan çocukların oyuncakları daha fazla anlamlandırarak oynadıklarını çok net bir şekilde söyleyebiliriz. Bu nedenle imkânlarınız olduğu ölçüde bu tür eğitimler verilmesini sağlamanızı tavsiye ederiz.

 

Etiket Anahtar

#okulunagüven #hijyen #dikili #anaokuludikili #dikilianaokulu #sağlık #maske #mesafe dikiliozelmucitcocuklaranaokulu #ozelmucitcocuklaranaokulu  #temizlikşart #temizlik #özader #anaokulu #kreş #Türkiye #izmir #okulöncesieğitim